تخت چند لایی

تخت چند لایی

تخت چند لایی ، به سازه هایی گفته می شود که از فشردگی قطعات و فرآورده های مرکب چوبی بر روی یکدیگر به دست می آید. زاویه لایه ها و بخش های مختلف تخت چند لایی، 90 درجه است که با استفاده از چسب به یکدیگر متصل می شوند. نحوه قرارگیری تخت چند لایی به صورت تناوبی تعداد فرد است که در جهت متقاطع در نسبت به جهت الیاف تخت چند لایی می باشد.


تخت چند لایی دارای انواع مختلفی شامل دراز تار، پهنا تار و قالبی است. تخت چند لایی به دلیل استحکامی که دارد، نسبت به سایر محصولات چوبی، کمتر دچار خمیدگی و انحناء می شود. هر یک از لایه های تخت چند لایی، برای لایه دیگر حالت پشتیبان دارد که موجب استحکام کلی تخت چند لایی می شود. تخت چند لایی در برابر گرما، سرما، رطوبت و آتش مقاوم بوده و دارای دوام و طول عمر زیادی می باشد. تخت چند لایی دارای انواع، ابعاد و اشکال مختلفی می باشد که هر کدام در صنایع مشخصی مورد استفاده قرار می گیرند.

تاریخچه تخت چند لایی


تاریخچه تخت چند لایی به سال 1797 باز می گردد که در آن زمان، شخصی به نام ساموئل بنتام با اختراع ماشین ساخت روکش، طراحی تخت چند لایی را طراحی نمود. لایه های روکش با استفاده از چسب ضخیم تر شدند و موجب تکمیل طراحی تخت چند لایی گردیدند. پنجاه سال بعد، فردی به نام امانوئل نوبل به استحکام چندین لایه نازک از چوب، نسبت به یک لایه چوب با ضخامت های یکسان پی برد. فرآیند لایه گیری در دهه 1860 در فرانسه صورت گرفته است. توسعه و تولید تخت چند لایی سال ها بعد، در آمریکا انجام گرفت. استفاده از تخت چند لایی به عنوان بوم نقاشی، برای اولین بار صورت گرفت. بوم نقاشی که از تخت چند لایی ساخته شده بود، جهت نقاشی رنگ روغن برای اولین بار در دهه 1880 نیویورک، مورد استقبال و فروش قرار گرفت.


مزایای تخته چند لایی


از مزیت و فواید تخته چند لایی می توان به موارد زیر اشاره نمود:
• کم شدن احتمال هم کشیدگی
• کم شدن احتمال واکشیدگی
• افزایش ثبات ابعادی
• کنترل کردن ویژگی همگنی تخته چند لایی
• مقاومت تخته لایی های با زاویه 45 درجه
• کاهش احتمال باز شدن بخش های چوب زمان وارد شدن پیچ و میخ به چوب


کاربرد تخت چند لایی


تخت چند لایی بر اساس نوع چوبی که در آن استفاده می شود، دارای کاربردهای مختلفی می باشد. از جمله کاربردهای تخت چند لایی، می توان به موارد زیر اشاره نمود:
• کاربرد تخت چند لایی در صنعت ساختمان سازی با چوب های نوئل، کاج، ونراد، دوگلاس فر و سدر
• استفاده از تخت چند لایی در دیوار و کف ساختمان با چوب های راش، توس و افرا
• قابلیت استفاده در مناطق گرمسیر
• کاربرد تخت چند لایی در صنعت هواپیما سازی با چوب های نوئل، توس و ماهاگونی
• کاربرد در دکوراسیون با چوب های توس، افرا، بلوط، انجیر و ماهاگونی
• استفاده از تخت چند لایی در طرح هایی با شکل منحنی
• کاربرد تخت چند لایی در صنعت دریایی به دلیل مقاومت در برابر رطوبت
• استفاده از تخت چند لایی در مشاغل مختلف به دلیل ویژگی های ضد آب و ضد آتش بودن


خصوصیات تخت چند لایی


تخت چند لایی دارای ویژگی و خصوصیات مشخصی است. از جمله خصوصیات تخت چند لایی، مقاومت تخت چند لایی در برابر ترک خوری، هم کشیدگی، پیچش، شکست و اعوجاج می باشد. تخت چند لایی در برابر رطوبت، دارای استحکام زیادی است. تخت چند لایی برای سطوح تحت تنش نیز استفاده می گردد. از کاربردهای مهم تخت چند لایی می توان به استفاده از آن در صنایع دریایی و نظامی اشاره نمود. ساخت انواع مبلمان، قطعات دارای منحنی و صنایعی مانند قایق سازی، به دلیل مقاومت بالای تخت چند لایی می باشد.


انواع تخت چند لایی


تخت چند لایی به دلیل تنوع استفاده از چوب های مختلف، دارای مدل های متفاوتی نیز می باشد. چوب درخت هایی از جمله ماهون، توس و بلوط که در گروه چوب سخت قرار می گیرند، از با ارزش ترین تخت چند لایی به شمار می آیند. گروه چوب نرم که شامل چوب های کاج و سرو است، دارای استحکام، دوام و قیمت کمتری نسبت به چوب های سخت می باشد. تخت چند لایی می تواند با انواع چسب به یکدیگر متصل شده باشند. در صورتی که در ساخت تخت چند لایی از چسب حیوانی، خمیر نشاسته و یا کازیین استفاده شده باشد، دارای مقاومت کمتری نسبت به تخت چند لایی متصل شده با رزین هستند.


ساخت تخت چند لایی


نحوه ساخت تخت چند لایی به صورت چسباندن ورقه هایی با ضخامت کم به یکدیگر با استفاده از چسب می باشد. چوب های درختان در مرحله اول برش داده شده و به کارخانه ساخت تخت چند لایی فرستاده می شوند. چوب های برش داده شده در کارخانه، به صورت ورفه ها و تخته های مشخصی تنظیم می شوند. در مرحله بعد، تخت چند لایی روی یکدیگر قرار گرفته و توسط چسب، به یکدیگر متصل می شوند. چوب های لایه شده، در دستگاه پرس قرار داده شده و طی فشار و حرارت دهی، موجب چسباندن لایه های چوب به یکدیگر می شوند. نحوه قرار گیری تخت چند لایی به صورت عمودی است. بخش ها و قسمت های اضافی تخت چند لایی که از کوره بیرون آمده اند، طی مرحله برش، بریده شده و در انتها، اندازه های مشخصی از تخت چند لایی تولید می گردد. مرحله بعدی، شامل قرار دادن تخت چند لایی در محیط خشک است که محصول نهایی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.


روش های تولید تخت چند لایی


تخت چند لایی با استفاده از دو روش کلی تولید می شود. روش اول تولید تخت چند لایی، برش لایه های نازک چوب در اندازه های مشخص و چسباندن لایه ها به یکدیگر است. روش دوم تولید تخت چند لایی شامل استفاده از قطعات و لایه های مختلف چوب در لایه های میانی زمان چسباندن لایه ها به یکدیگر است. هر دو روش تولید تخت چند لایی، دارای ویژگی های مشخصی هستند که با توجه به استحکام، نوع و روش تولید هر یک، در صنایع و مشاغل گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند.


رکورد پیدا نشد
©شرکت سازه صنعت کوپال