بتونیر

بتونیر میکسر

بتونیر چیست؟ بتونیر یکی از تجهیزات مورد نیاز در زمان ساخت یک ساختمان به شمار می آید. بتونیر دستگاهی است که جهت ترکیب، میکس، مخلوط کردن و به هم زدن مواد جهت آماده سازی بتن در اندازه ها و مقدارهای مختلف، مورد استفاده قرار می گیرد. موادی که در داخل بتونیر قرار داده می شود، شامل آب، سیمان، شن، ماسه و سنگ است.


ترکیب تمام مواد به صورت یکنواخت، ماده ای به نام بتن را تولید می نماید. مدت زمانی که مواد داخل بتونیر ریخته شده و مخلوط می شوند، مشخص و متفاوت می باشند. ظرفیت و اندازه بتونیرها متفاوت می باشد که به مولفه هایی از جمله اندازه بتن تولید شده، مواد ورودی و حجم مورد نیاز بستگی دارد.


کاربردهای بتونیر


بتونیر همانند سایر تجهیزات لازم جهت ساخت ساختمان، دارای کاربردها و مزایای مشخصی می باشد. از جمله کاربرد بتونیر می توان به موارد زیر اشاره نمود:
• استفاده از بتونیر جهت مخلوط کردن و به هم زدن مواد اولیه بتن
• استفاده از بتونیر در کار در آزمایشگاه جهت گرفتن تست
• ترکیب و مخلوط کردن مواد بتن جهت کاربردهای متفاوت صنعتی
• استفاده از بتن های تولید شده در بتونیر جهت انجام پروژه های عمرانی


ویژگی بتونیر مناسب


بتونیر مناسب و با کیفیت دارای موتور قوی و پر قدرتی است که می تواند با توجه به حجم مصالح، مورد استفاده قرار گیرد. بتونیری که از لحاظ قدرت موتور، نوع و کیفیت ساخت و حجم مصالح در حد بالایی باشد، به عنوان بتونیر مناسب شناسایی می شود.

انواع بتونیر


بتونیر دستگاهی است که در زمینه مخلوط کردن بتن ها، زمان ساخت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. بتونیر دارای انواع مختلف می باشد که از لحاظ موتور گرداننده دیگ بتونیر و حجم داخلی بتونیر تقسیم بندی می شوند. انواع بتونیر به لحاظ موتور گرداننده، به سه دسته بنزینی، برقی و دیزلی تقسیم بندی می شوند. ابعاد و حجم بتونیر به چهار گروه 300، 500، 750 و 1000 لیتری تقسیم بندی می شوند. بتونیر 300 لیتری با بازده 250 لیتر و در انواع بنزینی، برقی و دیزلی تولید می شود. بتونیر 500 لیتری در انواع دیزلی و برقی و با بازده 450 لیتر بتن عرضه می شود. بتونیر 750 لیتر در انواع دیزلی و برقی و بازده 650 لیتری قابل استفاده است. بتونیر 1000 لیتر با بازده 900 و در انواع برقی و دیزلی، طراحی و تولید می گردد.


بتونیر دنده زیر


در بتونیر دنده زیر، از طریق دنده هایی که در بخش زیرین دیگ بتونیر تعبیه شده اند، حرکت الکتروموتورها به دیگل منتقل می شوند. از ویژگی های بتونیر دنده زیر، فرسایش پایین، کارکرد بالا و صدای مختصر آن است. کاربرد بتونیر دنده دور نسبت به بتونیر دنده زیر بیشتر می باشد. قیمت بتونیر دنده زیر نسبت به مدل های دیگر بیشتر می باشد.


بتونیر دنده دور


در بتونیر دنده دور، دنده ها در اطراف و دور دیگ تعبیه شده اند. انتقال حرکت از بخش الکتروموتور به دیگ بتونیر، با دنده های بتونیر میسر می شود. صدای این مدل از بتونیر زیاد و قیمت آن پایین می باشد. بتونیر دنده دور در ظرفیت های متوسط دارای بیشترین کاربرد هستند.

رولیک لاستیک فشرده


در این مدل از بتونیر، انتقال حرکت از دندانه ممکن نیست. در این بتونیر، از رولیک لاستیک فشرده بهره برده می شود تا حرکت الکتروموتور به دیگ بوسیله چهار غلطک لاستیکی انجام شود. در این نوع از بتونیر، حجم دیگ ها در مقیاس های 750 و 1000 لیتری که بسیار سنگین می باشند در نظر گرفته می شوند.


بتونیر برقی


بتونیر برقی یکی از کاربردی ترین بتونیرها است که در این نوع بتونیرها، موتور بر دستگاه خلاطه با در نظر گرفتن دسترسی برق الکتروموتور نصب می شود. کارکرد این بتونیر با توجه به موتور آن، مناسب بوده که موجب هزینه کم و عدم ایجاد آلودگی می شود. بتونیر برقی در مقیاس حجم پایین، بوسیله برق تکفاز کار کرده و در مقیاس حجم بالا بوسیله برق سه فاز قابل استفاده می باشد.


بتونیر با موتور بنزینی


موتور بنزینی بر بتونیر نصب شده و در مناطقی که نیاز به اتصالات برق نیست، مورد استفاده قرار می گیرد. بدنه بتونیر با موتور بنزینی از نوع الکتریکی است. یکی از ویژگی های بتونیر با موتور بنزینی این است که بسیاری از مناطق و مواقع، دسترسی به برق امکان پذیر نمی باشد که در این مواقع از بتونیر با موتور بنزینی بهره برده می شود.


بتونیر با موتور دیزل


بتونیر با موتور دیزل نیز یکی از انواع بتونیر است که جهت استفاده از آن، نیازی به اتصال بتونیر به برق نیست. از ویژگی های بتونیر با موتور دیزل، صدای بالای موتور دیزل و ایجاد آلودگی زیاد است که بهتر است در مناطق شهری مورد استفاده قرار نگیرد. بدنه بتونیر با موتور دیزل دارای سنگینی و حجم بالای موتور می باشد که نسبت به مدل های الکتریکی و برقی مستحکم تر می باشد.


بتونیر 120 لیتری


بتونیر 120 لیتری دارای ویژگی های مشخص با کاربرد خاصی است. ظرفیت دیگ برابر 120 لیتر، نوع موتور الکتروموتور، قدرت یک اسب بخار، مکانیزم گردش دیگ به صورت دنده دور، سرعت گردش دیگ معادل 15 دور در دقیقه، مکانیزم بارگیری مصالح به صورت دستی و نحوه جابجایی بتونیر به صورت دو چرخ می باشد.


بتونیر 300 لیتری


ظرفیت دیگ این نوع از بتونیر معادل 300 لیتر، نوع موتور شامل انواع الکتروموتور، بنزینی و دیزلی، قدرت موتور 3 اسب بخار، مکانیزم گردش دیگ شامل دنده دور و دنده زیر، سرعت گردش دیگ معادل 15 دور در دقیقه، مکانیزم بارگیری مصالح به صورت دستی و نحوه جابجایی بتونیر به صورت دو چرخ و چهار چرخ می باشد.


بتونیر 400 لیتری


ظرفیت دیگ این مدل از بتونیر معادل 400 لیتر، نوع موتور گرداننده شامل دیزلی، بنزینی و الکتروموتور، قدرت موتور 5/5 اسب بخار، مکانیزم گردش دیگ شامل دنده دور و دنده زیر، سرعت گردش دیگ برابر 15 دور در دقیقه، مکانیزم بارگیری مصالح به صورت دستی و نحوه جابجایی بتونیر در حالت های دو چرخ و چهار چرخ می باشند.


بتونیر 500 لیتری


ظرفیت دیگ این بتونیر برابر 500 لیتر است. از ویژگی های بتونیر 500 لیتری نوع موتور گرداننده الکتروموتور، بنزینی و دیزل، قدرت موتور گرداننده به صورت 5/5 یا 5/7 اسب بخار، مکانیزم گردش دیگ شامل دنده دور و زیر، سرعت گردش دیگ معادل 15 دور در دقیقه، مکانیزم بارگیری مصالح باکت هیدرولیکی و نحوه جابجایی دستگاه به صورت دو چرخ می باشد.


بتونیر 750 لیتری


ظرفیت دیگ این بتونیر معادل 750 لیتر، نوع موتور گرداننده به صورت الکتروموتور، دیزل و بنزینی، قدرت موتورگرداننده برابر 10-13 اسب بخار، مکانیزم گردش دیگ رولیک لاستیک فشرده، سرعت گردش دیگ 13 دور در دقیقه، مکانیزم بارگیری مصالح باکت هیدرولیکی و نحوه جابجایی دستگاه به صورت دو چرخ و چهار چرخ می باشد.


بتونیر 1000 لیتری


ظرفیت دیگ این نوع بتونیر 1000 لیتر، نوع موتور گرداننده به صورت بنزینی، الکتروموتور و دیزل، قدرت موتورگرداننده 15-13 اسب بخار، مکانیزم گردش دیگ رولیک لاستیک فشرده، سرعت گردش دیگ معادل 13 دور در دقیقه، مکانیزم بارگیری مصالح باکت هیدرولیکی و نحوه جابجایی بتونیر به صورت دو چرخ و چهار چرخ می باشد.


نگهداری و تعمیر انواع بتونیر


از نکاتی که حین نگهداری بتونیر می بایست مورد توجه قرار گیرد، موارد زیر است:
• شستشوی بتونیر پس از اتمام کار و شستشو بخش های مختلف دستگاه از بتن
• سرویس و چک کردن موتور دستگاه در مدت زمان شش ماه یکبار
• چک کردن و تعویض اجزای مختلف بتونیر به طور مداوم
• استفاده از قطعات اصلی و اورجینال جهت نگهداری و تعمیر بتونیر
• چک و تعویض روغن هیدرولیک مدل های باکت دار
• مراجعه به شرکت تولید کننده بتونیر، زمان خراب شدگی دستگاه

 


نتایج 1 تا 1 از کل 1 نتیجه
©شرکت سازه صنعت کوپال