بلاگ

قالب مدور

قالب مدور، نوعی سازه است که با ابعاد مختلف قطرهای کوچک، متوسط و بزرگ ساخته می شود. نحوه طراحی و تولید قالب مدور به صورت دو تکه می باشد. موارد استفاده از قالب مدور، سیلوها و مخازن بتنی می باشد. نحوه تولید قالب بتن و پشت بندها به صورت نورد شده است. نحوه اجرای قالب مدور، استفاده از لوله ها، گیره، قالب فاقد تسمه و استیفنرهای عرضی می باشد.


تقسیم بندی قالب مدور


قالب مدور، به سه دسته سازه هایی با قطر کوچک، سازه هایی با قطر متوسط و سازه هایی با قطر بزرگ تقسیم بندی می شود. کاربرد اصلی قالب مدور در تولید و قالب بندی مخازن بتنی، سیلوها و موارد دیگر می باشد. قالب بتن و پشت بندهایی که در قالب مدور مورد استفاده قرار می گیرند، به صورت نورد شده تولید می گردند.


قالب قوسی و کمانی


جهت ساخت انواع مخازن و سیلو، از قالب قوسی و قالب کمانی استفاده می گردد. عملیات قالب قوسی همانند قالب بتن استاندارد است. تنها تفاوت این دو قالب، قالب قوسی فاقد تسمه های افقی هستند. همچنین می توان با توجه به شعاع لوله نورد شده پشت بند، انحنای مشخصی را فراهم نمود. قالب قوسی و کمانی در اندازه ها و ابعاد مختلفی با توجه به طراحی سازه، ساخته و سپس با استفاده از گیره متوسط به لوله های نورد شده متصل می گردند.

اجرای قالب مدور


اجرای قالب مدور شامل استفاده از پانل مدولار کمانی فاقد تسمه و استیفنرهای عرضی می باشد. پانل های مدولار با استفاده از لوله و قوطی های نورد شده، بوسیله گیره به شکل قوس و گرد تغییر شکل می دهند. قالب مدور جهت استفاده در انواع سازه های بتنی مخازن، سازه های گرد و قوسی شکل طراحی و تولید می گردد. در قالب بندی مدور، از ماشین آلات نورد الکتریکی و قوس فیزیکی استفاده می گردد. ساخت قالب های گرد با شعاع در قالب بندی مدور بوسیله ماشین نورد الکتریکی امکان پذیر می گردد. موارد استفاده ستون های دایره ای در ساخت ساختمان است که از تولید قالب های دو جداره لوله های سیمانی، منهول، کول و تیپر آغاز گردید. امروزه از قالب های مدور جهت طرح های قوسی پیچیده و سازه های منحنی خاص به صورت اختصاصی استفاده می گردد.


قالب بندی دیوارهای مدور


قالب بندی دیوارهای مدور که به صورت مقاطع قوسی شکل می باشند، به دو روش صورت می گیرد:
روش اول زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که قطر قوس زیاد است. در این روش می توان به روش چند ضلعی، عملیات قالب بندی مدور را انجام داد. دیوارهای مدور با استفاده از لوله های پشت بند نورد شده و قالب های مدولار، قالب بندی می شود.
در روش دوم، عملیات قالب بندی زمانی صورت می گیرد که قطر قوس کم می باشد. به همین دلیل، در این روش، جهت قالب بندی از قالب های کمانی به جای قالب های مدولار استفاده می شود. از تفاوت های قالب های کمانی و مدولار، عدم وجود تسمه های استیفنر عرضی یا پشت بند است. در این روش، لوله های نورد شده و گیره های متوسط ابزارهایی هستند که در قالب بندی استفاده می گردند. در مواردی که فشار وارد شده بر جداره قالب زیاد است، از پروفیل نورد شده به جای لوله نورد شده و از گیره بلند به جای گیره متوسط استفاده می گردد.


تجهیزات قالب مدور


تجهیزات قالب بندی مدور شامل ابزارهایی از جمله سکوی بتن ریزی، گیره قالب بندی، واشر بلت، براکت، جک سقفی، گوه نر و ماده فولادی، کلمس، مهره بلت و نبشی پانچ شده می باشد. قالب تسمه ای بخش مهمی از تجهیزات قالب بندی مدور به شمار می آید که در اجرای دیوارهای یکطرفه، دو طرفه، سقف و فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرد. از نمونه تجهیزات مربوط به قالب بتن، می توان به واشر دو لوله، واشر کاس، بلت عصایی، گیره، پین و گوه، بلت دو سر رزوه و بلت تمام رزوه اشاره نمود.

مقاومت قالب مدور


قالب مدور یکی از روش های قالب بندی است که دارای کاربردهای مشخصی در سد سازی، ساخت سیلو و مخازن آب دارد. برخی از عواملی که موجب می شود مقاومت قالب مدور دچار کاهش یا افزایش شود، موارد زیر می باشد:
•    فعالیت حرفه ای کارگران ماهر
•    بستن مناسب تجهیزات قالب بندی به یکدیگر
•    در نظر گرفتن بارهای مرده و زنده وارد شده به قالب
•    توجه به لغزش لایه های خاک مجاور قالب بندی
•    تکیه گاه مناسب زیر پایه های قالب بندی
•    استفاده از لوازم و تجهیزات مناسب و با کیفیت
•    طراحی صحیح و دقیق
•    اجرای اصولی و با دقت
•    فرم صعود سد


اجرای قالب بندی سد


برای اجرای دیوارهای سد از اشکال صعودی یک طرفه استفاده می شود. عملکرد این اشکال بر اساس بتن ریزی یک طرفه یا دو طرفه است. نیروی بتن تازه از ساختار اصلی فرم به بتن مرحله قبل منتقل می شود. نیرو از بتن تازه اعمال شده بر روی سطح قالب و سپس به دو پیچ پشتی در قسمت پشت فرم توسط گیره و سپس به سکو و در آخر به گیره های تعبیه شده در بتن صورت می گیرد. پس از اجرای بتن و پردازش آن، فرم صعودی آشکار می شود و در مرحله بعدی توسط جرثقیل قرار گرفته و سپس تنظیم می شود. رایج ترین صعودها در ابعاد 3/4 میلی متر ساخته می شوند. قالب های صعودی سد، می تواند در سطوح شیب دار استفاده شود. برخی از لوازم جانبی اینگونه قالب ها، شامل سکوی کار و سکوی تعمیر است. سطح فرم ها از ورق های استیل یا تخته سه لا ساخته شده است. برخی از مزایای کاربردی این سیستم شامل نصب سریع، امکان کار در سطوح و شیب های مختلف و آماده سازی آسان برای بتن ریزی است.


در بیشتر پروژه های اقتصادی تر، استفاده از ابعاد ساختار موجود در قالب به صورت ماژولار است. قابلیت اطمینان و امنیت بالای نیروهای اجرایی و همچنین قابلیت باربری آن و کاربرد آن در سطوح مختلف با زوایای مختلف از دیگر مزایای این سیستم است. در دیوارهای ارتفاع یا سازه هایی با سطح قالب های گسترده ای که ضخامت دیواره آن کم است، می توان از این سیستم استفاده کرد. در این سیستم، هر قالب قادر به یافتن گیره مرحله بعدی بتن ریزی نیز می باشد و این به همراه تسهیل مکان یابی قالب ها در مرحله بعدی بتن ممکن است اجرای سازه های بلند را با سازه های هندسی متفاوت و پیچیده تسهیل کند.

logo-2.png
دفتر مرکزی
تهران ، خیابان آزادی ، نبش خیابان بهبودی ،پلاک 2 ، واحد8
021-66066744آزادی

آخرین مقالات

شرکت سازه صنعت کوپال

شرکت سازه صنعت کوپال از بزرگترین و معتبرترین تولید کنندگان انبوه قالب های فلزی بتن، تجهیزات قالب بندی، ماشین آلات ساختمانی و انواع افزودنی های بتن در ایران می باشد. این شرکت با اتکا بر پشتوانه ی علمی و تجربی و در دست داشتن مهندسان و کارشناسان حرفه ای که کارنامه موفقی در پروژه های انبوه سازی، سد سازی، مرمت نیروگاه ها و ساخت تونل داشته اند، بیش از دو دهه است که در زمینه ی طراحی و ساخت انواع قالب های فلزی بتن، طراحی و تولید انواع ماشین آلات ساختمانی، تولید انواع افزودنی های شیمیایی بتن، بازرگانی آهن آلات ساختمانی و واردات انواع چوب های ساختمانی فعالیت می نماید.

یکی از سیاست های راهبردی مدیران ارشد این مجموعه، فراهم آوردن امکان مشاوره ی مستقیم مخاطبان با مدیران فنی و مهندسین خط تولید برای خدمت رسانی بهتر و هر چه فنی تر است،در این راستا شما سروران گرامی قادر خواهید بود برای مشاوره ی فنی-اجرایی با مدیران فنی ارشد ما، بی واسطه با شماره های ارائه شده تماس حاصل فرمایید.

Search