بلاگ

قالب فلزی گرد

قالب فلزی به ابزارهایی گفته می شود که به صورت موقت، بتن خیس تازه و میلگردها را نگهداری می کند. در واقع قالب فلزی جزء مهمی از صنعت ساختمان سازی به شمار می آید. در ساخت ستون های یک ساختمان، پس از نصب آرماتور و میلگرد، از بخش بالای میلگرد به سمت پایین، قالب فلزی با جرثقیل قرار داده می شود.

پس از نصب قالب فلزی، مرحله بازدید از قالب ستون می رسد که نیاز به بررسی درزها می باشد. مجری یا پیمانکار از بخش های مختلف قالب فلزی بازدید کرده و در صورت مشاهده درز در قالب فلزی، آن را می پوشاند. در مرحله بعدی، بتن داخل قالب فلزی گرد ریخته می شود. لازم است قالب فلزی بدون درز باشد تا مواد بتن از آن خارج نشود. جداره قالب فلزی از موادی آغشته می شود که بتن پس از خشک شدن به قالب نچسبد. در صورتی که بتن به قالب فلزی بچسبد، قالب به راحتی از بتن جدا نمی شود و شکل بتن نیز تغییر می کند.

قالب فلزی گرد


قالب فلزی گرد به یکی از بخش های مختلف سازه بتنی اطلاق می شود که در اشکال گوناگون و متنوعی تولید می شوند. امروزه با توجه به پیشرفت در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان سازی، استفاده از لوازم و قطعاتی که موجب تسهیل در ساختمان سازی می شود، بیشتر شده است. قالب فلزی گرد یکی از ابزارهای جدید و مدرن در صنعت ساخت ساختمان است. قالب فلزی گرد در بخشی از زمین جای گرفته و موجب تحمل فشارهای وارده از سمت ساختمان به آن می شود.


اهمیت نصب قالب فلزی گرد


یکی از دلایل مهم نصب قالب فلزی گرد، این است که این نوع از قالب ها به دلیل استحکام بالایی که دارند، فشار زیادی را از سمت ساختمان تحمل می کنند. قالب فلزی گرد که معمولاً در ستون در نظر گرفته می شود، در زمان زلزله و حوادثی که ممکن است برای ساختمان پیش آید، موجب حفظ ثبات کلی ساختمان می گردد.


اجزای قالب فلزی گرد


قالب فلزی گرد از دو جزء کلی تشکیل می شود. دو جزء قالب فلزی گرد شامل جدار قالب و کلاف یا قید می باشد. زمان اجرای قالب فلزی گرد جهت استحکام بیشتر از ترکیب بتن و میلگرد بهره برده می شود. بالاترین قسمت یک ستون را سرستون می نامند که جهت انجام آن، از قالب سرستون استفاده می شود.


قالب بندی فلزی گرد


در این روش از قالب بندی ستون های ساختمان، از قالب فلزی گرد استفاده می شود و قالب های مربع و مستطیل در ساخت ستون نقشی نخواهند داشت. اجزای قالب فلزی گرد شامل دو پنل است که با قرار گرفتن در کنار هم، متصل و محکم می شوند. ابزاری به نام پین یا بست قورباغه ای نقش اتصال قالب بندی فلزی گرد را بر عهده دارد. از مزایای استفاده از قالب فلزی گرد، می توان به مقاومت بالا، سرعت زیاد و نصب آسان قالب در ستون اشاره نمود. منظم نمودن ستون در کنار زیبایی که ایجاد می شود، از مزیت های دیگر قالب فلزی گرد می باشد.


علل خرابی قالب فلزی گرد


عوامل مختلفی در خراب شدن قالب فلزی گرد نقش دارند. از جمله این عوامل، می توان به عدم تنظیم تعادل افقی حین بتن ریزی، عدم دقت در بتون ریزی و خالی ماندن بخش های مختلف قالب فلزی، عدم دقت در بستن قطعات قالب فلزی گرد، محکم نصب نکردن قالب فلزی در زمین، لغزش لایه های خاک، عدم در نظر گرفتن بارهای مرده و زنده وارد شده به قالب فلزی گرد، کار غیر حرفه ای کارگران مربوطه و عوامل دیگر اشاره نمود.

انواع قالب فلزی گرد


قالب سر ستون بخشی از قالب است که به بخش انتهای قالب فلزی گرد متصل می شود. قالب سرستون به سه صورت تولید می شوند. از انواع قالب های سر ستون، قالب فلزی ستون گرد، قالب تخته بندی، قالب بتن پلاستیکی، قالب پلی وود و مدل های دیگر می باشد.

قالب فلزی گرد و منهول


این نوع قالب فلزی گرد در صنعت آب و فاضلاب کاربرد بیشتری دارد. همچنین سیستم های مخابراتی، مخاطبان دیگر این نوع قالب فلزی گرد به شمار می آید. جهت دسترسی به کابل یا شبکه های آب و فاضلاب، لازم است که به زیر زمین دسترسی داشت. امکان دسترسی به این شبکه ها، بوسیله قالب فلزی گرد و منهول امکان پذیر می باشد.


قالب فلزی گرد قوسی و کمانی


در برخی از سیلو و مخازن، از قالب فلزی گرد قوسی و کمانی استفاده می شود. ابعاد و اندازه های قالب فلزی قوسی و کمانی متفاوت و طبق استاندارد می باشد. قالب بندی این نوع قالب فلزی گرد قوسی و کمانی، از دو روش قالب مدولار و قالب مدور کمانی استفاده می گردد.


اجرای قالب فلزی گرد


قالب فلزی گرد دارای سطحی صیقلی و صاف است که می بایست دارای هیچ گونه شیار و درزی نباشد. اتصالات افقی و عمودی قالب فلزی گرد به گونه ای است که پس از هر بار استفاده از این قالب ها، امکان باز و بسته کردن وجود دارد. قالب فلزی گرد از متصل شدن ورق رویه قالب به قطعات فولادی تشکیل شده است. قالب فلزی گرد برای قطرهای مختلفی طراحی و تولید می شوند. از این نوع قالب ها، می توان به تعداد مشخصی استفاده نمود. در صورتی که امکان استفاده از قالب وجود داشته باشد، بهره بری از آن، مقرون به صرفه است. نحوه اجرای قالب فلزی گرد، به این صورت است که اتصال افقی و عمودی قالب فلزی گرد، با پیچ و مهره صورت می گیرد. قطرهای قالب فلزی گرد به میزان 30 الی 150 سانتی متر می باشد. طول قالب فلزی گرد نیز در ابعاد 100 الی 150 سانتی متر در نظر گرفته می شوند. قطرهای دیگر که در بازه استاندارد قالب فلزی گرد نگنجد، قطرهایی است که نمی توان در قالب فلزی گرد استفاده نمود. اندازه قطرهای قالب فلزی گرد، مشخص بوده و طبق استاندارد تعریف می شود. نحوه ساخت قالب فلزی گرد به صورت یکپارچه می باشد. در مرحله اول اجرای قالب فلزی گرد، آرماتورهای ستون نصب می شوند. در مرحله بعدی، قالب فلزی گرد بوسیله نیروی جرثقیل از بخش بالای آرماتورها به سمت سطح زمین فرستاده می شود. در نهایت یک قالب فلزی گرد که درون آن، تعداد مشخصی از میلگرد یا آرماتور وجود دارد، در مرحله پایینی وجود خواهد داشت.

logo-2.png
دفتر مرکزی
تهران ، خیابان آزادی ، نبش خیابان بهبودی ،پلاک 2 ، واحد8
021-66066744آزادی

آخرین مقالات

شرکت سازه صنعت کوپال

شرکت سازه صنعت کوپال از بزرگترین و معتبرترین تولید کنندگان انبوه قالب های فلزی بتن، تجهیزات قالب بندی، ماشین آلات ساختمانی و انواع افزودنی های بتن در ایران می باشد. این شرکت با اتکا بر پشتوانه ی علمی و تجربی و در دست داشتن مهندسان و کارشناسان حرفه ای که کارنامه موفقی در پروژه های انبوه سازی، سد سازی، مرمت نیروگاه ها و ساخت تونل داشته اند، بیش از دو دهه است که در زمینه ی طراحی و ساخت انواع قالب های فلزی بتن، طراحی و تولید انواع ماشین آلات ساختمانی، تولید انواع افزودنی های شیمیایی بتن، بازرگانی آهن آلات ساختمانی و واردات انواع چوب های ساختمانی فعالیت می نماید.

یکی از سیاست های راهبردی مدیران ارشد این مجموعه، فراهم آوردن امکان مشاوره ی مستقیم مخاطبان با مدیران فنی و مهندسین خط تولید برای خدمت رسانی بهتر و هر چه فنی تر است،در این راستا شما سروران گرامی قادر خواهید بود برای مشاوره ی فنی-اجرایی با مدیران فنی ارشد ما، بی واسطه با شماره های ارائه شده تماس حاصل فرمایید.

Search