بلاگ

قالب فلزی مدولار

قالب فلزی مدولار ، قالبی است که مطابق اندازه و مقیاس طراحی شده و به منظور ارائه محصولات متنوع و کاربردی در زمینه ساخت و ساز تولید می شود. قالب فلزی مدولار، یکی از محصولات جدید در صنعت تن به شمار می آید که از فناوری های جدید، نسبت به روش های سنتی، بهره برده است. قالب های فلزی مدولار، از فلز تولید شده اند که جنس فلز قالب فلزی، با توجه به نوع پروژه ای که انجام می شود، متفاوت می باشد.

این قالب ها از میلگرد و ورقه های فلزی تولید می شوند. مدول های قالب های فلزی، از مضارب پنج تشکیل شده است. مراحل طراحی و تولید قالب فلزی مدولار، شامل طراحی اولیه، برشکاری، خم کاری، بورد و مرحله پرس کاری است. در مراحل بعدی، جوشکاری، ماشین کاری، مونتاژ، رنگ کاری و آبکاری بر قالب فلزی مدولار صورت می گیرد.


بخش های قالب فلزی مدولار


داربست های مدولار شامل اجزا و بخش های متنوعی مانند: ورق فلزی رویه، تسمه های سخت کننده و چهار تسمه پانچ شده می باشد. تسمه های سخت کننده بخشی از قالب فلزی مدولار به شمار می آید که به نام تقویتی نیز شناخته می شود. طول قالب فلزی مدولار به میزان یک تا دو متر متغیر است. همچنین عرض قالب فلزی مدولار، مضربی از عدد پنج مانند پانزده و بیست است. روی فلز مدولار و چهار طرف قالب های فلزی مدولار، سوراخ هایی در نظر گرفته شده است که جهت اتصال قالب ها با اندازه های مختلف تعبیه شده اند.

طول عمر قالب فلزی مدولار

قالب فلزی مدولار


مراحل و بخش هایی از سازه بتنی مانند: فونداسیون، ستون، دیوار و بخش های دیگر، جهت اتصال از قالب فلزی مدولار استفاده می کنند. قالب فلزی مدولار با توجه به کیفیت طراحی و ساخت در یک کارخانه معتبر، می تواند به دفعات مشخصی مورد استفاده قرار گیرد. حتی در مواردی می تواند به صورت مادام العمر مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که سازندگان و افرادی که از قالب استفاده می نمایند، به درستی از آن ها استفاده نمایند، می توان به طور مداوم از آن استفاده نمود. از رفتارهای غلطی که ممکن است موجب آسیب زدگی به قالب فلزی مدولار شود، پرتاب قالب ها و سقوط آن ها از ارتفاع های بالا است. میزان استفاده از قالب فلزی مدولار با توجه به کیفیت ساخت و نحوه استفاده، حداقل شصت مرتبه می باشد. کاربرد قالب فلزی مدولار، با توجه به استحکام بالایی که دارند، در تمام بخش های طراحی و ساخت یک سازه بتنی مطرح می شود.


اندازه های قالب فلزی مدولار


سطح قالب فلزی که از ورق های فولادی تشکیل شده اند، به اندازه 3 میلی متر می باشند. ضخامت تسمه های پانچ شده که اطراف پانل در نظر گرفته شده اند، معادل 5 میلی متر می باشند. اندازه تسمه های استحکام دهنده قالب فلزی مدولار، 4 میلی متر است. ابعاد پانل قالب بتن، مضربی از 5 سانتی متر هستند. عرض پانل های قالب بتن از 10 سانتی متر شروع شده و حداکثر 50 سانتی متر طراحی می شود. همچنین طول پانل های قالب بتن در اندازه های 50، 100، 150 و 200 سانتی متر در نظر گرفته می شوند.

مزایای قالب فلزی مدولار


از جمله مزایا و کاربردهای قالب فلزی مدولار، ایمن و استوار بودن در کنار زیبا بودن سازه است. استفاده از قالب فلزی مدولار موجب می شود سازه ها مستحکم شده و در تجهیزات قالب بندی، تقویت هایی صورت گیرد. از مزایای قالب فلزی مدولار، افزایش سرعت کار قالب بندی، استانداردسازی ساخت و ساز، تناسب قالب فلزی مدولار با شرایط مختلف از لحاظ اجتماعی، اقتصادی و اقلیمی می باشد. به طور کلی استفاده از قالب فلزی مدولار، دارای مزایای مشخصی می باشد که موجب می شود کاربران زیادی از این قال فلزی استفاده نمایند.

کاربردهای قالب فلزی مدولار


از کاربردهای قالب فلزی مدولار، استفاده در ساخت سازه بتنی است. طراحی و ساخت قالب فلزی مدولار، در اندازه های مختلف با ضریب 5 سانتی متر، به کارشناسان، کاربران و مجریان ساخت سازه بتنی، در زمینه اجرای عملیات قالب بندی کمک زیادی می نماید. در ساخت سازه های پیچیده، سازه های ساده و نیز پروژه های عمرانی می توان از تجهیزات قالب فلزی مدولار بهره برد. از کاربردهای مشخص قالب فلزی مدولار می توان به موارد زیر اشاره نمود:
• فونداسیون و شناژ
• دیوار برشی
• ستون چهارگوش و مدور
• کف و سقف سازه
• دیوار یکطرفه و دو طرفه
• تیر و دال سازه


اجرای قالب فلزی مدولار


قالب فلزی مدولار به دلیل مستحکم بودن، به دفعات زیادی قابل استفاده می باشند. در صورتی که نگهداری قالب فلزی مدولار به طور صحیح صورت گیرد، طول عمر قالب ها نیز افزایش خواهد یافت. اجرای قالب بندی فلزی مدولار دارای مراحل مشخصی است که شامل موارد زیر است:
1. اتصال کامل و دقیق صفحات و اندازه های قالب بتن جهت جلوگیری از خارج شدن شیره بتن و ممانعت از ایجاد حفره در سطح بتن.
2. کنترل قالب بتن ها در جهات عمودی و افقی، قبل از مرحله بتن ریزی
3. اطمینان یافتن از استحکام پشت بندها، تیرهای نگهدارنده و دستک ها
4. کنترل، تنظیم و تقویت قالب بتن، حین مرحله بتن ریزی
5. کنترل بخش های مختلف داخلی قالب بتن و پاک نمودن قالب از شیء های اضافی
6. استفاده از ناودان های فلزی و لوله های لاستیکی در زمان بیشتر بودن ارتفاع بتن ریزی از 1/5 متر
7. جلوگیری از جدا شدن دانه های شن، دوغاب سیمان و ماسه با استفاده از ناودان های فلزی و لوله های لاستیکی
8. ویبره کردن بتن ریخته شده قبلی تا حداکثر 20 سانتی متر
9. پایین آوردن انتهای ویبراتور در حد پایین بتن، زمان ویبره کردن بتن
10. ویبره نکردن بتن ریخته شده، زمان سخت شدن بتن
11. ویبره کردن بتن ریخته شده، زمان رسیدن به حالت پلاستیکی شدن بتن
12. پر کردن قالب از بتن با سرعت زیاد، زمان بتن ریزی با پمپ و انتهای قالب
13. ممانعت از سخت شدن بتن، قبل از پر شدن قالب زمان بتن ریزی با پمپ

قیمت قالب فلزی مدولار


قیمت قالب های فلزی همزمان با تغییراتی که در قیمت آهن صورت می گیرد، متفاوت می باشد. قالب های فلزی دارای اندازه ها و ابعاد مشخصی هستند که هر کدام از جنس های مختلفی از فلزها تولید شده اند. هر یک از مولفه های فلز تشکیل دهنده، طول و عرض قالب فلزی، در افزایش و کاهش قیمت قالب فلزی مدولار نقش دارند. در زمینه قیمت قالب فلزی مدولار دست دوم، قیمت آهن که دچار نواسانات مشخصی می شود، در قیمت نهایی قالب فلزی مدولار تأثیرگذار است.

logo-2.png
دفتر مرکزی
تهران ، خیابان آزادی ، نبش خیابان بهبودی ،پلاک 2 ، واحد8
021-66066744آزادی

آخرین مقالات

شرکت سازه صنعت کوپال

شرکت سازه صنعت کوپال از بزرگترین و معتبرترین تولید کنندگان انبوه قالب های فلزی بتن، تجهیزات قالب بندی، ماشین آلات ساختمانی و انواع افزودنی های بتن در ایران می باشد. این شرکت با اتکا بر پشتوانه ی علمی و تجربی و در دست داشتن مهندسان و کارشناسان حرفه ای که کارنامه موفقی در پروژه های انبوه سازی، سد سازی، مرمت نیروگاه ها و ساخت تونل داشته اند، بیش از دو دهه است که در زمینه ی طراحی و ساخت انواع قالب های فلزی بتن، طراحی و تولید انواع ماشین آلات ساختمانی، تولید انواع افزودنی های شیمیایی بتن، بازرگانی آهن آلات ساختمانی و واردات انواع چوب های ساختمانی فعالیت می نماید.

یکی از سیاست های راهبردی مدیران ارشد این مجموعه، فراهم آوردن امکان مشاوره ی مستقیم مخاطبان با مدیران فنی و مهندسین خط تولید برای خدمت رسانی بهتر و هر چه فنی تر است،در این راستا شما سروران گرامی قادر خواهید بود برای مشاوره ی فنی-اجرایی با مدیران فنی ارشد ما، بی واسطه با شماره های ارائه شده تماس حاصل فرمایید.

Search