بلاگ

بالابر ساختمان

بالابر ساختمان ، به ابزاری گفته می شود که جهت انتقال، حمل و جابجایی بار، مصالح و تجهیزات در ارتفاع های مختلف تولید می شوند. بالابر ساختمان، یکی از تجهیزات اصلی در ساخت یک ساختمان به شمار می آید که زمان ساخت و بازسازی ساختمان به کار می رود.

کاربرد بالابر ساختمان

از کاربردهای مهم بالابر ساختمان، تخلیه و بارگیری کامیون های حاوی بار، بالا بردن و پایین آوردن انواع مصالح ساختمانی در اندازه های کوچک، نصب ماشین آلات، حمل باردر معادن و کارخانه ها، حمل بار در اسکله ها و انبارها و بلند کردن انواع مواد مختلف و بارهای گوناگون می باشد.

انواع بالابر ساختمان

انواع بالابر ساختمان به دسته های تک فاز و سه فاز تقسیم بندی می شوند. با توجه به اینکه بالابر ساختمان یکی از اصلی ترین تجهیزات در ساخت و تعمیر ساختمان می باشد، لازم است بیشتر از ابزارهای دیگر، مورد توجه قرار گیرد. از لحاظ میزان مصالح و موادی که در بالابر ساختمان جابجا می شود، بالابر ساختمان به انواع 350، 500، 750 و 1000 کیلوگرمی تقسیم بندی می شوند. در صورتی که حجم و میزان مصالح از 500 کیلوگرم بیشتر شود، لازم است بالابر ساختمان به زمین متصل شود و توسط متخصصان به زمین جوش داده شود تا بتواند مصالح را بدون احتمال افتادن مصالح به مقصد برساند. ترمز از بخش های بالابر ساختمان است که در مصالح بالای 500 کیلوگرم در بالابر ساختمان نصب می شود. از لحاظ سرعت بالابر ساختمان، می توان 21 متر بر دقیقه را به طور متوسط در نظر گرفت. زمان حرکت بالابر ساختمان از سطح زمین تا پشت بام، حدود یک دقیقه می باشد. سیم بکسلی که در بالابر ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، به طول 20 متر می باشد.

بالابر ساختمان تک فاز

بالابر ساختمان تک فاز، یکی از انواع بالابرهای ساختمان است که دارای ویژگی های مشخصی می باشد. از ویژگی های بالابر ساختمان تک فاز، توان الکتریکی موتور 3 اسب بخار تک فاز، گیربکس با اندازه 86، کلید 25 آمپر و ظرفیت حمل بار 200 کیلوگرم تا 350 کیلوگرم می باشد. میزان ظرفیت حمل بار با توجه به مولفه های آمپر موتور، کیفیت بدنه، نوع سیم پیچی، نوع موتور و برند موتور متفاوت می باشد. از ویژگی های بالابر ساختمان تک فاز، مجهز بودن بالابر به بکسل نمره 8 می باشد که دارای مدل های مختلفی از جهات کیفیت و قدرت است. ابعاد و اندازه باکت بالابر ساختمان تک فاز، 50 در 50 می باشد. باکت بالابر از ورق آهن 1 میل و 2 میل ساخته می شود که قابلیت حمل یک فرغون مصالح ساختمانی را دارا می باشد.

بالابر ساختمان سه فاز

بالابر ساختمان سه فاز، مصالحی با وزن های 350، 500 و 750 کیلوگرم را با توجه به نوع و برند موتور بالابر ساختمان و گیربکسی که در بالابر ساختمان استفاده شده است جابجا می نماید. هر یک از بالابر ساختمان که مصالح 350 کیلوگرمی را منتقل می نماید، از یک موتور 3 اسب بخار سه فاز، بکسل نمره 8، باکت 50 در 50 و گیربکس 86 تشکیل شده است. بالابر ساختمان سه فاز 500 کیلوگرمی شامل الکتروموتور 5/5 اسب بخار سه فاز ترمزدار، بکس 10، گیربکس 110 و باکت بزرگتر از بالابر 350 کیلوگرمی می باشد. بالابر ساختمان سه فاز 750 کیلوگرمی، مجهز به گیربکس 130، موتور 7/5 اسب بخار سه فاز ترمزدار و بکسل 10 یا 12 می باشد. بالابر 1000 کیلویی یکی دیگر از انواع بالابر ساختمان سه فاز است که از موتور 10 اسب بخار سه فاز ترمزدار، گیربکس 150 یا 185 و بکسل نمره 12 به بالا تشکیل شده است.

ویژگی بالابر ساختمان

یک بالابر ساختمان مناسب و خوب، دارای خصوصیات و ویژگی های مشخصی می باشد. از ویژگی های بالابر ساختمان، ظاهر و اندازه خوب متناسب با مصالح ساختمان می باشد. بالا بودن کیفیت جنس دندانه های گیربکس از ویژگی های دیگر بالابر ساختمان خوب است. بالا بودن مقاومت و ایمنی ریل ها و پایه های بالابر ساختمان، نشان دهنده بالا بودن کیفیت ساخت بالابر ساختمان است. توان بالا و بالا بودن کیفیت سیم پیچی تمام مس در الکتروموتور بالابر ساختمام و نیز عدم نیاز به آمپر بالا، از ویژگی های دیگر یک بالابر ساختمان مناسب و با کیفیت می باشد.

اجزای بالابر ساختمان

بالابر ساختمان مانند هر وسیله و ابزار دیگری، دارای بخش ها و اجزای مختلفی می باشد. از بخش های اصلی یک بالابر ساختمان، می توان به الکتروموتور، وینچ، گیربکس، جعبه نگهدارنده، سیم بکسل، ریل، کرپی، پایه، باکت و قلاب اشاره نمود. از قطعات و تجهیزات دیگر بالابر ساختمان، ریموت کنترل و قابلیت نصب ترمز است که امکان مدیریت بالابر ساختمان از راه دور را فراهم می نماید. در ادامه به بررسی برخی از اجزای بالابر ساختمان می پردازیم:

الکتروموتور بالابر ساختمان

یکی از اجزای بالابر ساختمان، الکتروموتور بالابر ساختمان است که جهت تبدیل نیروی الکتریکی به نیروی دورانی تعبیه می شود. هدف الکتروموتور، به حرکت در آوردن سیستم کلی بالابر ساختمان است که با تأمین نیروی دورانی، قدرت لازم جهت بالا رفتن بالا بر ساختمان را فراهم می کند. انواع الکتروموتورهای بالابر ساختمان، به صورت تک فاز و سه فاز طراحی و تولید می شوند. مولفه هایی که در انتخاب و خرید یک الکتروموتور نقش دارد، وزن مصالح قرار گرفته در بالابر و ارتفاع از سطح زمین تا مکان نصب بالابر ساختمان است.

گیربکس بالابر ساختمان

نقش گیربکس بالابر ساختمان، مبدل کردن دور الکتروموتور به نیروی قدرتی است. کاهش میزان دور و بالا بردن میزان نیروی خروجی، از وظایف اصلی گیربکس بالابر ساختمان است. مدل گیربکس بالابر ساختمان به صورت حلزونی بوده که در زمان قطع برق و از کار افتادن الکتروموتور، موجب از بین رفتن حادثه می شود.

قرقره یا وینچ بالابر ساختمان

وینچ بالابر ساختمان جهت جمع نمودن سیم بکسل زمان استفاده از بالابر تعبیه می شود. جنس قرقره از فولاد بوده که تا 40 متر سیم بکسل را می تواند جمع و هدایت نماید. امکان جمع کردن سیم بکسل در متراژ و اندازه های بالا در مدل های پیشرفته وینچ، میسر می باشد.

سیم بکسل بالابر ساختمان

سیم بکسل بالابر ساختمان از جنس فولاد است که در تجهیزات حمل و انتقال بالابر ساختمان، آسانسور، جرثقیل و ابزارهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. استاندارد سیم بکسل بالابر، 20 متر است که می توان بر این میزان افزود. سیم بکسل بالابر ساختمان از کنار هم قرار گرفتن هسته های مرکزی چندین کابل پیچیده شده به هم تشکیل شده است که در بالابر ساختمان، کاربرد زیادی دارد.

جعبه بالابر ساختمان

جعبه بالابر ساختمان، جعبه ای است که جهت نگهداری و قرار گرفتن اجزای مختلف یک بالابر ساختمان در نظر گرفته می شود. تمامی تجهیزات و اجزای مختلف بالابر ساختمان از جمله سیم بکسل، گیربکس، وینچ و الکتروموتور در جعبه بالابر ساختمان تعبیه می شوند. اجزای بالابر ساختمان به صورت ریلی در جعبه بالابر ساختمان قرار می گیرند.

باکت بالابر ساختمان

باکت بالابر ساختمان، وسیله ای جهت حمل و نگهداری مصالحی از جمله ماسه، سیمان و شن است که در ظرفیت و اندازه های مختلف تولید می شوند. باکت بالابر ساختمان با توجه به نیرویی که جهت حمل مصالح مورد نیاز است، طراحی و تولید می گردند.

پایه های بالابر ساختمان

بالابر ساختمان زمان نصب بر روی زمین، نیاز به پایه هایی دارد که از لوله های گازی یا نبشی ساخته شده اند. پایه های بالابر ساختمان، نیاز به مقاومت زیادی دارند تا در زمان انتقال بار و استفاده از بالابر ساختمان، دچار کج شدن و افتادن نشود.

ریل بالابر ساختمان

کاربرد ریل بالابر ساختمان، زمان نصب جعبه بالابر ساختمان است. ریل بالابر ساختمان با پیچ مخصوصی بر روی پایه ها نصب گردیده و موجب تکمیل کار بالابر ساختمان می شود. انتهای ریل می بایست بسته باشد تا جعبه بالابر ساختمان از ریل تعبیه شده بیرون نیاید.

نگهداری و تعمیر بالابر ساختمان

بالابر ساختمان همانند هر وسیله و ابزار دیگری نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. نکات لازم در تعمیر و نگهداری بالابر ساختمان به شرح زیر می باشد:
• استفاده از قطعات اورجینال زمان تعمیر و نگهداری
• سرویس و چک کردن الکتروموتور هر 6 ماه یکبار
• چک کردن گیربکس دستگاه بالابر ساختمان
• بازدید سیم بکسل به صورت دوره ای
• بازرسی سیم اتصال دستگاه
• سرویس کردن سالانه تمامی بخش های بالابر ساختمان

logo-2.png
دفتر مرکزی
تهران ، خیابان آزادی ، نبش خیابان بهبودی ،پلاک 2 ، واحد8
021-66066744آزادی

آخرین مقالات

شرکت سازه صنعت کوپال

شرکت سازه صنعت کوپال از بزرگترین و معتبرترین تولید کنندگان انبوه قالب های فلزی بتن، تجهیزات قالب بندی، ماشین آلات ساختمانی و انواع افزودنی های بتن در ایران می باشد. این شرکت با اتکا بر پشتوانه ی علمی و تجربی و در دست داشتن مهندسان و کارشناسان حرفه ای که کارنامه موفقی در پروژه های انبوه سازی، سد سازی، مرمت نیروگاه ها و ساخت تونل داشته اند، بیش از دو دهه است که در زمینه ی طراحی و ساخت انواع قالب های فلزی بتن، طراحی و تولید انواع ماشین آلات ساختمانی، تولید انواع افزودنی های شیمیایی بتن، بازرگانی آهن آلات ساختمانی و واردات انواع چوب های ساختمانی فعالیت می نماید.

یکی از سیاست های راهبردی مدیران ارشد این مجموعه، فراهم آوردن امکان مشاوره ی مستقیم مخاطبان با مدیران فنی و مهندسین خط تولید برای خدمت رسانی بهتر و هر چه فنی تر است،در این راستا شما سروران گرامی قادر خواهید بود برای مشاوره ی فنی-اجرایی با مدیران فنی ارشد ما، بی واسطه با شماره های ارائه شده تماس حاصل فرمایید.

Search