بلاگ

افزودنی شیمیایی بتن

افزودنی شیمیایی بتن ، شامل عناصر موجود در بتن غیر از سیمان پرتلند، آب و سنگدانه هستند که بلافاصله قبل یا حین مخلوط شدن به مخلوط اضافه می شوند. تولیدکنندگان از مواد افزودنی در درجه اول، برای کاهش هزینه ساخت بتن استفاده می کنند. استفاده موفقیت آمیز از افزودنی شیمیایی بتن، بستگی به استفاده از روش های مناسب بتن ریزی دارد.

بیشتر مواد افزودنی به صورت مایع قابل استفاده، تهیه شده و در کارخانه یا محل کار به بتن اضافه می شود. برخی از مواد افزودنی مانند رنگدانه ها، مواد منبسط کننده و وسایل پمپاژ، فقط در مقادیر بسیار کمی مورد استفاده قرار گرفته و معمولاً در اندازه های مشخصی قابل ارائه می گردند. اثر بخشی یک مخلوط بستگی به عوامل مختلفی از جمله نوع و میزان سیمان، محتوای آب، زمان اختلاط، رکود، دمای بتن و هوا دارد.


کلاس های افزودنی شیمیایی بتن


افزودنی شیمیایی بتن، با توجه به عملکردها به چند طبقه، تقسیم بندی می شوند. پنج کلاس مجزا از مواد افزودنی شیمیایی وجود دارد که شامل هواگیر، کاهش دهنده آب، بازدارنده، شتاب دهنده و پلاستیک سازها (ابر پلاستیک) می باشد. انواع دیگر مواد افزودنی در طبقه بندی ویژه ای قرار می گیرند که عملکرد آن ها به صورت مهار خوردگی، کاهش انقباض، کاهش واکنش آلکالی سیلیس، تقویت کارایی، پیوند، ضد آب بودن و رنگ آمیزی می باشد.


هواگیر


هواگیر یا مواد افزودنی گیرنده هوا، جهت قرار دادن حباب های هوا به صورت میکروسکوپی در بتن، مورد استفاده قرار می گیرند. از هواگیر جهت بهبود کارایی، سهولت در قرار دادن، افزایش دوام، مقاومت بهتر در برابر سرما و کاهش خونریزی استفاده می شود. همچنین هواگیر،خواص بتن سخت شده را بهبود می بخشد، برای هر 1٪ هوا، 4٪ در برابر مقاومت، کاهش می یابد که با کاهش محتوای آب به حداقل می رسد. دوام بتن سخت شده را بهبود می بخشد.عوامل معمول ورود به هوا، شامل رزین های چوبی طبیعی، رزین های وینزول خنثی، پلیمرهای اکسید پلی اتیلن و ترکیبات سولفونیت می باشد.


کاهش دهنده آب


ترکیبات کاهش دهنده آب معمولاً میزان آب مورد نیاز برای مخلوط بتونی را حدود 5 تا 10 درصد کاهش می دهند. در نتیجه بتن حاوی یک ترکیب کاهش دهنده آب به آب کمتری نیاز دارد تا به رکود لازم برسد. بتن تصفیه شده می تواند نسبت به سیمان، آب کمتری داشته باشد. این موضوع نشان می دهد که بدون افزایش مقدار سیمان، می توان بتنی با مقاومت بیشتر تولید نمود. موارد استفاده از کاهش دهنده آب، شامل ساخت بتن هایی است که بدون نیاز به آب بیشتر، قابلیت های بالاتری دارند. همچنین کاهش دهنده آب، با حفظ مقداری کارایی و استفاده از میزان کمتری از آب، موجب افزایش مقاومت بتن می شود. عدم نیاز به استفاده از سیمان بیشتر، از مزایای دیگر استفاده از کاهش دهنده آب به شمار می آید. افزودنی شیمیایی بتن در گروه کاهش دهنده آب، شامل مواد زیر می باشد:
•    انواع شیمیایی ترکیبات کاهش دهنده آب
•    کلسیم
•    نمک سدیم لیگنوسولفونیک اسید
•    پلی کربوکسیلیک اسید

بازدارنده


مواد افزودنی که باعث تنظیم سرعت بتن می شوند، برای خنثی کردن اثر تسریع شده در هوای گرم جهت تنظیم بتن، مورد استفاده قرار می گیرند. درجه حرارت بالا، اغلب باعث افزایش سختی می شود که قرار دادن و اتمام آن دشوار است. بازدارنده ها، بتن را در حین نصب نگهداری کرده و مجموعه اولیه بتن را به تأخیر می اندازند. بیشتر بازدارنده ها که به عنوان کاهنده آب عمل می کنند، ممکن است مقداری هوا را در بتن وارد نمایند. از مزایای استفاده از بازدارنده ها، می توان به تأخیر در زمان تنظیم بتن، بدون تأثیر منفی بر توسعه قدرت بتن اشاره نمود. افزودنی شیمیایی بتن در گروه بازدارنده ها، شامل مواد زیر می باشد:
•    لیگنوسولفونات های تصفیه نشده حاوی قند
•    اسید هیدروکسیل کربوکسیلیک و نمک های آنها
•    کربوهیدراتها شامل قند
•    بورات های محلول

شتاب دهنده


شتاب دهنده و تسریع در افزودنی ها، علاوه بر اینکه سرعت رشد قدرت اولیه را افزایش می دهند، زمان لازم برای پخت و محافظت را نیز کاهش می دهند. از نتایج دیگر استفاده از شتاب دهنده ها، سرعت بخشیدن به شروع عملیات نهایی می باشد. شتاب دهنده مواد افزودنی، برای اصلاح خاصیت بتن در هوای سرد نیز بسیار مفید است. از مزایای استفاده از شتاب دهنده، می توان به مفید بودن در بتن ریزی در شرایط زمستانی اشاره نمود. همچنین زمان از بین رفتن قالب و تعمیرهای اضطراری، از شتاب دهندگان استفاده می گردد.

پلاستیک ساز


پلاستیک ساز یا ابر پلاستیک ساز که به عنوان پلاستیک کننده یا کاهنده آب با برد بالا (HRWR) نیز شناخته می شوند، میزان آب را 12 تا 30 درصد کاهش می دهند. معمولاً ابر پلاستیک سازها در محل کار به بتن اضافه می شوند. اثر سوپر پلاستیک سازها بسته به مارک و میزان دوز، فقط 30 تا 60 دقیقه باقی می ماند و با افت سریع کارآیی همراه می باشد. از مزایای پلاستیک ساز می توان به قرار نگرفتن بتون در معرض تفکیک شدن، عدم افزایش چشمگیر میزان فشار سطح آب، عدم تأثیرگذاری بر روی تنظیمات بتن و عدم تأثیر بر انقباض و مقاومت بتن اشاره نمود. افزودنی شیمیایی بتن در گروه پلاستیک ساز، شامل مواد زیر می باشد:
•    میعانات سولفونات ملامین فرمالدهید (S M F C)
•    میعانات نفتالین فرمالدئید سولفونات (S N F C)
•    لیگنین سولفوناتهای اصلاح شده
•    استرهای سولفونیک
•    اسیدها
•    مشتقات فرمالدئید مانند ملامین فرمالدئید و نفتالین سولفونات فرمالدئید


مواد افزودنی مخصوص


مواد افزودنی مهارکننده در برابر خوردگی ها در گروه مواد افزودنی مخصوص قرار گرفته و برای کند شدن خوردگی فولاد در بتن، مورد استفاده قرار می گیرند. مهارکننده های خوردگی می توانند به عنوان یک استراتژی دفاعی، برای سازه های بتنی مانند تأسیسات دریایی، پل های بزرگراه و پارکینگ مورد استفاده قرار گیرند. مهار کننده های خوردگی در معرض غلظت بالایی از کلرید قرار دارند. سایر مواد افزودنی شیمیایی بتن، شامل ترکیبات کاهش دهنده انقباض و مهارکننده های واکنش پذیری قلیایی سیلیکا می باشند. مواد افزودنی شیمیایی كاهش دهنده انقباض، جهت كنترل كاهش انقباض و به حداقل رساندن ترك مورد استفاده قرار می گیرد. مهار كننده های ASR، مشكلات مرتبط با واکنش قلیایی و سیلیس را كنترل می كنند.

دلایل استفاده از افزودنی شیمیایی بتن


از مواد افزودنی شیمیایی بتن جهت اصلاح خاصیت بتن یا ملات استفاده می شود تا آنها را برای کارکرد مناسب، اقتصاد یا برای اهداف دیگری مانند صرفه جویی در انرژی مناسب تر آماده نماید. برخی از موارد استفاده افزودنی شیمیایی بتن، شامل موارد زیر می باشد:
•    زمانی که با تغییر ترکیبات مواد اولیه، خصوصیات جدیدی ایجاد نمی شود.
•    جهت افزایش مطلوبیت اثرات مواد شیمیایی.
•    زمانی که از بهتر نشدن بتن ضعیف، اطمینان کسب کردیم.
•    عدم وجود جایگزین برای مواد شیمیایی بتن.


نحوه استفاده از افزودنی شیمیایی بتن


چگونگی استفاده از افزودنی شیمیایی بتن، دارای نکات خاصی است که به برخی از آن اشاره می شود:
•    بررسی مشخصات کار
•    استفاده از ترکیب شیمیایی مناسب
•    عدم استفاده از ظرف بدون نام و نشان
•    بسته نگه داشتن ظروف جهت ممانعت از آلودگی
•    اضافه کردن مواد شیمیایی در دوز صحیح و مشخص
•    استفاده از دستگاه پخش کننده
•    شستن ظروف در انتهای کار

logo-2.png
دفتر مرکزی
تهران ، خیابان آزادی ، نبش خیابان بهبودی ،پلاک 2 ، واحد8
021-66066744آزادی

آخرین مقالات

شرکت سازه صنعت کوپال

شرکت سازه صنعت کوپال از بزرگترین و معتبرترین تولید کنندگان انبوه قالب های فلزی بتن، تجهیزات قالب بندی، ماشین آلات ساختمانی و انواع افزودنی های بتن در ایران می باشد. این شرکت با اتکا بر پشتوانه ی علمی و تجربی و در دست داشتن مهندسان و کارشناسان حرفه ای که کارنامه موفقی در پروژه های انبوه سازی، سد سازی، مرمت نیروگاه ها و ساخت تونل داشته اند، بیش از دو دهه است که در زمینه ی طراحی و ساخت انواع قالب های فلزی بتن، طراحی و تولید انواع ماشین آلات ساختمانی، تولید انواع افزودنی های شیمیایی بتن، بازرگانی آهن آلات ساختمانی و واردات انواع چوب های ساختمانی فعالیت می نماید.

یکی از سیاست های راهبردی مدیران ارشد این مجموعه، فراهم آوردن امکان مشاوره ی مستقیم مخاطبان با مدیران فنی و مهندسین خط تولید برای خدمت رسانی بهتر و هر چه فنی تر است،در این راستا شما سروران گرامی قادر خواهید بود برای مشاوره ی فنی-اجرایی با مدیران فنی ارشد ما، بی واسطه با شماره های ارائه شده تماس حاصل فرمایید.

Search